Land & Houses Gifted to Over 600 Veteran and Disabled Families in Pursat
The Pursat Provincial Administration is speeding up the construction of houses and infrastructure in “Bun Rany Sen Chey Damnak Troyeung” village in Phnom Kravanh district for 628 veterans and disabled families.
Pursat Governor HE Mao Thonin said during a site inspection on Thursday 5 August that the working group have thus far built over 205 houses already and are currently working on the second phase.
Besides building houses, the authority is constructing electricity networks, health centres, schools, village offices, and especially agricultural infrastructures for those families.
According to the plan, land and houses will be given to 628 families, with each family receiving a land plot with size of 70m by 150m.