The Ministry of Land Management, Urban Planning, and Construction has announced the launch of the Land Allocation for Social and Economic Development Phase III (LASED III) project to provide land occupation, agricultural development, social services, and community infrastructure.
The LASED III project is funded by the World Bank to support activities, including the development of seven small-scale irrigation canals, the development of 12 social land concessions, registered 33 collective communities, and the preparation of indigenous collective land registration of 15 communities and land use planning in 45 communes.
The project is also aimed to improve the livelihoods of smallholder farmers in indigenous communities who have already registered their communities and the project’s social land concessions, as well as land use in communes in Cambodia.
For LASED-III, the project is being implemented with a total budget of US$107 million, of which US$93 million is a loan from the World Bank and another US$14 million is a contribution from the Cambodian government. (Read more)