The new draft port law and the Cambodia-Singapore draft agreement for the Phnom Penh Logistics Centre Project have been finalised, according to an announcement by Minister of Public Works and Transport HE Sun Chanthol on 16 February.
HE Sun Chanthol said that the new port draft law was 100% complete and waiting for a final check before submitting it to the cabinet for approval. He added that the law aims to effectively manage all ports in Cambodia, promote national and international logistic and trade systems, and to support national economic development. (Read more)
Meanwhile, the Cambodia-Singapore draft agreement for Phnom Penh Logistics Centre Project has also already been finalised and will be signed next month.
Proposed by the Singaporean firm YCH last year, the Phnom Penh Logistics or Phnom Penh SuperPort+ is in line with the Cambodian Logistics Master Plan, aiming to turn Cambodia into a regional logistics centre serving cross-border transportation between Thailand, Cambodia, Vietnam, Myanmar and Laos. (Read more)