Peng Houth to Open Mall in 2019
Award-winning property developer Borey Peng Huoth has announced plans to open a shopping mall in 2019.
In a move away from its traditional portfolio of only building gated residential communities, the company will be integrating the Diamond Plaza retail centre into a new mixed-used project called The Star Diamond. Located within a 2.4 hectare site in Chak Angre Krom commune, Phnom Penh, the two storey shopping mall will incorporate outdoor settings and feature shops, restaurants and a cinema.
According to the multiple Cambodia Property Award winners, they have brought in a Singaporean company to handle the interior design of the whole development. Construction on the project is expected to break ground in November and the mall operational in 2019.