The General Department of Taxation (GDT) has reminded all property owners subject to tax to declare and pay either the property tax or unused land tax for 2022 before 30 September, according to a GDT announcement on 12 July 2022.
All property owners can make tax payments at the General Department of Taxation (GDT) or at the provincial / Khan tax branch where the property is located or through the branches of these banks, such as ACLEDA Bank, Canadia Bank, Vattanac Bank, Cambodia Public Bank, Sathapana Bank, J Trust Royal, Cambodia Post, ABA Bank, FTB or through the GDT Taxpayer App, which can be downloaded from the App Store or Play Store.