As property experts increasingly recognise the need to shift focus to affordable and public housing, the government is supporting the private sector to drive development of housing projects for low to middle income families.
Though the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction (MLMUPC) has been working to draft a national policy on public housing, it acknowledges that it does not have the resources to subsidise or provide quality, low cost homes for those who cannot access bank loans.
A recent workshop on the issue acknowledged the fact that the market is saturated with options for higher income buyers and the willingness of the government to support private development of cheaper housing on the outskirts of the capital.