The Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction announced on 14 March that the ministry is temporarily suspending the QR code scanning service on property ownership titles due to technical issue.
The ministry announcement added that the technical team is currently re-installing the system, and the ministry will notify the public once again when the system is ready.
The scanning QR code application was launched in early 2020 to make property buyers and sellers easily verify the ownership document on their own. (Read more)
Through the application, users will be able to find information about the property such as the date of the latest update, title number, location, size, type, mortgage rights, hypothec, permanent rental rights, usufruct, easement, foreclosure, among other essential information.