Representative of 830 Korean firms seeks construction cooperation in Cambodia
Representative of more than 800 international construction companies from South Korea has visited Cambodia to explore opportunities for construction cooperation between companies of the two countries.
On 03 June 2019, representative of the International Contractors Association of Korea (ICAK) met with representative of the Cambodia Constructors Association (CCA) at Canadia Bank to discuss about collaboration between the two associations.
Mr Kang Se Ki, Deputy General Manager of ICAK, an association representing 830 Korean companies including Samsung and Hyundai construction, said after the Korean president visited Cambodia in April, all Korean construction companies are increasingly interested in construction and architecture sectors in Cambodia.
He further added that ICAK members are currently investing in 153 countries with an investment capital of around US$8 billion.
According to the US report ENR, Korean overseas construction sector ranked sixth worldwide.
The meeting between representative of the two associations is to learn about each other first before reaching a memorandum of understanding in the near future. Through this collaboration, the two associations will serve as a bridge to connect construction companies of the two countries.
The Cambodia Constructors Association (CCA) is a collective of companies doing business in the construction and real estate sector in Cambodia, and as of today, the association has 168 members.