A UAE-funded tourism real estate project in Ha Long Bay, Vietnam is set to resume after long delays.
Dubai-based developer Limitless has experienced long delays on its planned USD550 million project at the UNESCO World Heritage Site in Quang Ninh, northern Vietnam. However it has now announced that its infrastructure contract is now forthcoming.
The Ha Long Star mixed-use development broke ground in early 2016. Phase 1 will feature around 2,000 villas, townhouses and apartments, together with retail and leisure facilities and two hotels.
Though an initial contract was signed in 2009, the global credit crunch saw the project falter until a new contract was signed in 2014.