Audiences were amazed to witness the various artistic masterpieces designed by talented young Cambodians using just pipes in the nation’s first pipe art contest initiated by UPG Pipe, one of Cambodia’s leading pipe producers and suppliers.
Initiated by the company’s Eagle pipe brand, the EAGLE Pipe Art Contest is the first of its kind. The challenge called for the submission of creative pipe artworks such as decorative objects, tools, furniture, collages, sculptures, installations, performances etc. using just the product range of Eagle Pipe.  Young artists from local universities attending the contest firmly demonstrated their creative artistic talent.
14 student candidates submitted their individual or collective entries with only seven selected as winners of the awards.
The first prize winner was given to Tang Sang Voong, a fifth year student at the Institute of Technology of Cambodia (ITC) majoring in engineering industry who made a car from the Eagle Pipe that can carry over 100 kg in weight.
A native from Kompong Speu province, Sang Voong told Construction and Property Magazine at the prize conferring ceremony on 5 August that he had invested serious effort in order to win the competition. “It took me two efforts to make this car. I spent only half a month to make the first version, but it took me over a month for the final one.”
Chhun Chetna, Managing Director of UPG Pipe Co., Ltd felt proud to see candidates investing serious commitment into the usable invention competition despite their busy school schedules. “Whether or not they will further their education or career in the arts, I believe they will contribute their creativity to our economic, social and cultural development,” he said.
Following the success of this first contest, Chetna announced at the prize-giving that the competition would be held annually with bigger prizes on offer. “The 2018 contest will be open for registration in June 2018 to any contestants from schools or universities not only in Phnom Penh but across Cambodia.”
UPG Pipe is one of the leading pipe producers in Cambodia with the vision to be the largest pipe factory in the nation. Manufacturing under the Eagle trademark, the firm produces uPVC pipe, electrical cable conduit pipe, flexible corrugated conduit pipe and fittings and accessories. Thanks to its exceptional quality standards, Eagle Pipe has been recognised for its high quality all over Cambodia. Since 2016,
UPG has been an active member of Cambodia Constructors Association (CCA), a private constructors group with over 125 members that are businesses related to construction.
CCA expressed its great support for its member for having initiated such a creative competition.
“CCA sincerely admires UPG Pipe for organising this event that has inspired the skills creativity and talents in the arts by young Cambodian engineers, architects and artists. This event also motivates our young people to invent useful masterpieces that benefit society rather than doing things that are harmful or unacceptable to society,” said Chiv Sivpheng, representative of CCA Chairman Neak Oknha Pung Kheav Se.