Many residents in Phnom Penh’s dilapidated White Building appear eager to sell their properties for cash rather than wait for the land to be redeveloped despite the advice of the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction (MLMUPC).
After years of rumours surrounding the iconic property, the MLMUPC announced in October 2015 that it planned to work with a developer to build a 21-storey mixed use tower. Residents were offered new apartments in the development if they were relocated for four years until construction was complete.
Many residents remain sceptical of these assurances however and want to sell their properties for cash and move out of the area.