The Council for the Development of Cambodia (CDC) has approved a 150MW Tatai Leu hydropower dam project in Koh Kong province, according to a statement issued on 17 January.
Located in Thma Bang district and Koh Kong district upstream along the Tatai River, the project will be implemented by Cambodia Upper Tatay Hydropower Co Ltd with a total investment of US$389 million.
The dam is capable of generating cumulative power of 527 million kilowatts per hour (kWh) per year. Meanwhile, the electricity produced from the dam will be sold to Electricity of Cambodia (EDC) at the price of US$0.0792 per kWh.
On the Tatay River, there is another 246 MW hydropower dam that has been under operation by China Heavy Machinery Corporation since 2015.