2000ha Aquaculture Project Planned for Sihanoukville
Jin Yu Tang (Cambodia) Fishery Co., Ltd will invest in building a 1984-hectare aquaculture project on Koh Thas Island in Sihanoukville.
The company’s representative updated the progress of the company’s investment during a meeting with HE Veng Sakhon, Minister of Agriculture, Forestry, and Fisheries held on 11 January.
After signing an MoU with the Ministry on 31 January 2017, the company has been conducting studies with relevant ministries on the environmental and social impact assessment. The result has shown that Koh Thas is the most suitable and potential area for investment.
HE Veng Sakhon expressed his full support for the project as it will help contribute to the development of Cambodia’s fisheries sector.