The 26-storey Maritime Tower office building has been topped off and is expected to open for operation within this year, according to the developer’s announcement during the topping off ceremony on 26 January.
Located along 60m Road, the project is an investment and development by Maritime Asset, a subsidiary of the Maritime Group with an investment value of US$30 million.
Kong Vara, Chief Operating Officer and Vice President of Maritime Group said that despite the COVID-19 pandemic, the firm has managed to complete the building structure on schedule.