Main road infrastructures, including 42 concrete roads and DBST rubber roads with a length of 31,917 meters in Kampong Cham city, Kampong Cham province, were officially inaugurated on 12 May 2022 in the presence of HE Dr. Hun Manet and the provincial administration from Kampong Cham.
His Excellency Hun Manet, Deputy Commander of the Royal Cambodian Armed Forces and Commander of the Army, said that the achievements of the main road infrastructure including 42 concrete roads and 31917-meter-long DBST roads in the four districts in Kompong Cham city, Kampong Cham province depend on two main factors; first the leadership factor; and second the population factor.
His Excellency considered these important roads will facilitate the connection and travel from one area to another, as well as improve living standards.
It should be noted that according to His Excellency Un Chanda, Governor of Kampong Cham Provincial Board of Governors, the achievements of the concrete roads and the paved roads that are inaugurated now include:
1. There are 25 roads in Boeung Kok commune with a length of 11,388 meters, including 20 concrete roads with a length of 7,101 meters, 1 AC paved road with a length of 840 meters, and 4 DBST paved roads with a length of 3,447m.
2. There are 8 roads in Sambour Meas commune with a length of 15,375 meters, including 3 AC paved roads with a length of 3,985 meters and 6 DBST paved roads with a length of 11,825 meters.