Ground Broken on New Pumping Station in Russey Keo
Construction has begun on the new pumping station in Russey Keo district which will be able to pump up to 30,000 cubic metres/hour.
The ground-breaking ceremony was held on 30 September under the presence of Russey Keo District Governor Ek Khun Doeun and Director of the Department of Public Works and Transport of Phnom Penh Sam Piseth.
This new pumping station is equipped with four motors, two with a diameter of 1m and two with a diameter of 0.8m.
According to the Department of Public Works and Transport of Phnom Penh, the new pumping station will help solve the flooding issues in Sangkat Toul Sangke I, Sangkat Toul Sangke II, Sangkat Chrang Chamres I, Sangkat Chrang Chamres II and Sangkat Svay Pak in Khan Russey Keo.
The investment of the project and the timeframe of construction was not unveiled during the ceremony.