ACF to Host 41st Council Meeting
The Secretariat of the Cambodia Constructors Association (CCA), which is a member of ASEAN Constructors Federation (ACF), would like to inform all member companies that the ACF will hosts it 41st Council Meeting on Friday 3 June, 2016 in Bangkok, Thailand.
Jointly organised by the ACF and the Thai Contractors Association (TCA) under His Majesty the King’s Patronage, the council meeting plans to focus on creating mutual and basic understanding of the construction markets, laws and regulations and the nature of the construction industry for members in each ACF member country.
A special seminar will also be organised in the afternoon under the theme, “Comparative Analysis of How Each Country Regulates Constructors Business” presented by Dr. Ponn Virulrak, who received a grant from the Royal Thai Government to conduct a study on the Construction Business Regulations of all ASEAN countries.
Mr. Charles Vann, CCA Acting Chairman will attend this bi-annual event. Esteemed CCA member companies interested in attending this event should please complete the application forms available at the CCA office and return to the CCA Secretariat by 28 May, 2016. CCA members should be aware that costs of their attending the meeting are met by themselves.
The ASEAN Constructors Federation was established on 30 May 1985. The ACF has been now continuously holding two council member meetings a year for 31 years wherein council members discuss business matters arising in ASEAN construction industry.