ADB Selects Ramboll for Development Project in Cambodia
The Asian Development Bank (ADB) has selected global engineering firm Ramboll for its development projects in Cambodia, according to the company.
Earlier this week, Ramboll said that ADB had selected its company for the large sanitation and wastewater treatment project in the four provinces.
“The project will finance for sanitation subprojects in the city of Siem Reap, which is the UNESCO Heritage city of Angkor Wat, as well as in the three towns of Battambang, Kampong Cham and Sihanoukville,” Mr Nils Gärdek from the International Water and Climate Resilience Department said in Ramboll’s announcement.
“Activities include a new wastewater treatment plant and new sewers in Battambang, a septage management system in Kampong Cham, expansion of the existing wastewater treatment system in Sihanoukville as well as a new trunk sewer in Siem Reap,” he added.
According to Ramboll, the project new facilities are scheduled to finish by 2022.
In this development project, Ramboll will act as a supporter and an advisor to the Ministry of Public Works and Transport (MPWT) on management and implementation.
As cited by ADB, Ramboll said that 42.2% of urban populations in Cambodia excluding Phnom Penh have access to piped water supply with about 80.2% having access to improved sanitation while only 10.7% have access to sewerage and wastewater treatment.