A senior official of the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction has urged people not to sell social concessional land obtained from the Land Allocation for Social Affairs and Economic Development Project Phase III (LASED III) in Kbal Damrey commune, Sambo district, Kratie province.
H.E Rath Hok, Undersecretary of State of the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction, and Director of LASED III Project urged locals during his site inspection on 10 October.
“You should not sell the land that came from your efforts at all. Instead, try to maintain and grow more crops to improve the economy, and daily life. Those who have not yet received the land, please apply for one at the local authority,” said HE Hok.
According to the Kbal Damrey commune administration, the commune has a total population of 7,698 people, equivalent to 1,686 families. 80% of the people have no agricultural land and no residential land.
The LASED III project is funded by the World Bank to support activities including the development of seven micro-irrigation sites and the development of 12 social land concessions for registered ethnic minority communities (Read more)