Authorities in Banteay Meanchey and Battambang provinces of Cambodia and Sa Kaeo province of Thailand have discussed the reopening border gates which have been shut down due to the COVID-19 pandemic.
The discussion was held on 15 December with participation from representatives of the three provinces administrations.
The meeting was ended up with an agreement on setting four border gates for reopening, but the date of reopening has yet to be released as the two parties will discuss further regarding health measures.
The four borders to be reopened include Poipet-Ban Khlong Luek, Kilometer 13-Ban Khao Din, Malai-Ban Nong Prue, and Boeng Trokun-Ban Ta Phraya.