Cambodian and Vietnamese authorities are discussing the connection of waterway infrastructure between Kep and Phu Quoc Island in Vietnam, to provide more options for tourists.
A water link connecting Vietnam’s Phu Quoc Island with the Cambodian coast may be a hit with regional tourists but may prove to be a damp squib with Western markets, industry experts predict.
Officials are preparing to connect the two destinations by speed boat in a bid to boost tourism throughout Cambodia’s Kep province – home to the seaside resort of Kep and riverine Kampot town, TTG reported on 13 June.
The infrastructure water connection infrastructure project comes as Kep province is building tourism ports (read more) and a tourism port in Kampot province (read more), which are set to serve foreign tourists.
Pham Ha, the founder of Lux Travel DMC, added that the offering will appeal to Vietnamese and other ASEAN holidaymakers who can travel visa-free, TTG reported.
“It’s a good move as it connects Phu Quoc with lesser-known areas in Cambodia and offers Vietnamese travellers the chance to visit places like Sihanoukville and Rabbit Island with ease,” he said.