CDC Approves 149 Japanese Investment Projects as of August 2022
The Council for the Development of Cambodia (CDC) has approved 149 Japanese investment projects with a total investment of about US$2.9 billion as of August 2022.
The report was presented at the 24th Meeting of the Cambodia-Japan Joint Committee held on 7 September.
The event was co-chaired by CDC Secretary-General HE Sok Chenda Sophea and Japanese Ambassador to Cambodia HE Masahiro Mikami with the participation of JETRO, JICA, JBAC, and representatives of Japanese companies operating in Cambodia.
In the meeting, HE Sok Chenda Sophea highly appreciated the investment activities of all Japanese investors who have always given high confidence to the Cambodian government.
For his part, the Japanese Ambassador expressed his appreciation to the relevant ministries and institutions for their responsible efforts, facilitation, and response to the concerns of Japanese investors, which underscores the Cambodian Government’s strong concern to maintain and provide warmth to every investor.