Three major Chinese companies have jointly provided more than US$4 million in grants to Cambodia to construct two major infrastructure projects, according to the meeting between PM Samdech Hun Sen and three Chinese companies during his trip to China on 9 February.
The three significant investors are China Road Bridge Corporation, Beijing Urban Construction Group, and China Metro Group.
The grant worth US$$2.5 million is for constructing a 4-floor Samdech Techo Sen Institute of Public Works and Transport, which includes classrooms, administrative offices, laboratories, and a laboratory.
Another US$2 million will be used as a contribution to the construction of the Techo Sen Hospital in Koh Thom.