Chinese-owned firm Siem Reap-Angkor International Airport has unveiled plans to build a new 60km road, linking the airport to the Siem Reap city. To date, the firm has just completed the impact resettlement with the affected community.
Deputy Governor of Siem Reap province Ly Samrith said that the new road will be built to ease the increasing traffic between the airport and the city.
“The current section of National Road 6 linking to the new airport is very narrow, which will not be able to handle heavier traffic flow when the new airport is operational,” said Mr Samrith.
“It is a new normal road, not an expressway. However, the new road will be bigger than the existing section of National Road 6,” Mr Ly Samrith said.
According to Siem Reap provincial hall, the Chan Sar Choeung forestry community has recently received budget as compensation from the firm over the 11 hectares of land affected by the new road construction.
Invested in by China’s Yunnan Investment Holdings, the Siem Reap-Angkor International Airport is currently under construction. The project is about 35% complete and will finish by 2023 as scheduled. (Read more)