CNGC to Build Large-Scale LNG Terminal and Network in Phnom Penh
Cambodia’s only natural gas operator Cambodia Natural Gas Corporation (CNGC) has unveiled its plan to invest in building a liquefied natural gas terminal with an inclusive network system in Phnom Penh, citing that LNG will be imported from abroad.
CNGC’s plan includes 27 urban LNG multi-function stations, a fleet of LNG trucks, and 2,825 kilometres of inter-provincial high-pressure pipelines. Medium and low-pressure pipeline networks and point-to-point regasification stations in the cities are also being considered.
According to China’s news online media, China’s largest liquefied natural gas operator, CNOOC has the contract to build the terminal in Phnom Penh.
At this stage, CNOOC’s sister company – China Offshore Oil Engineering Company – has already wrapped up a feasibility study of the project, with the firm still waiting for the final decision of CNGC before starting the procurement and construction.
In May 2019, CNGC received government permission to proceed with a three-phase natural gas project in Phnom Penh. This 15-year plan is intended to help reduce Cambodia’s dependence on coal and hydropower.
The Ministry of Mines & Energy predicts that LNG and natural gas will be important components of the nation’s energy mix in the near future. Over 3600 megawatts of gas-fired power plants are also expected by 2030.