The first interchange of the Phnom Penh-Sihanoukville Expressway project has been completed, while the overall progress of the entire expressway has reached about 50% to 60%, according to the Facebook page of the Phnom Penh-Sihanoukville Expressway yesterday.
This interchange will enable vehicles to enter or exit the expressway, which is a safe and convenient method for fast traffic like on an expressway.
According to the Ministry of Public Works and Transport spokesman Heang Sotheayuth, the project has been going smoothly despite lockdowns.
The Phnom Penh-Sihanoukville Expressway has a total length of over 190 kilometres connecting Village 1, Sangkat Samrong KromKhan of Por Senchey district to Village 1, Sangkat 3 of Sihanoukville.
Worth over US$2 billion, it is being built by Cambodian PPSHV Expressway Co., Ltd. and is scheduled to be complete by May 2023.