Construction of High-Voltage Transmission Line in Otres to Begin on 21 June
Electricite du Cambodge (EDC) will begin construction of a high-voltage transmission line along with the new Sihanoukville infrastructure in the Otres Development Zone on 21 June.
Meanwhile, the Sihanoukville provincial administration has urged the property and landowners in Village 6 and Village Koki to strongly cooperate with officers.
The high-voltage transmission line will be 40 metres wide located in the Otres Development Zone, connecting Koki village in Prey Nob district and Village 6 in downtown Sihanoukville.
Sihanoukville Provincial Governor Kouch Chamroeun said that once complete, the project will help create stable electricity which is a factor to attract more investors after the COVID-19 pandemic subsides.