Pestech (Cambodia) ‘s 230-kilovolt transmission line project connecting an energy plant in Oddar Meanchey province to Siem Reap province is 95% completed and is scheduled to be commercially operational by the end of this year.
Pestech (Cambodia) released the update in a file submitted to the Cambodia Securities Exchange recently.
Pestech CEO Han Fatt Juan said that the construction has been completed about 95% as of the end of June of this year.
“We are heading towards the scheduled commercial operation date, which could be extended until December this year,” he said.
This transmission line is 135km long and 30km wide connecting Oddar Meanchey to Siem Reap provinces. (Read more)