Construction of Stueng Bat Border Checkpoint & New Road Connecting to NR5 30% Complete
As of November 30, 2021, the construction of the Khmer-Thai Stueng Bat border checkpoint and the new road connecting to NR5 has been over 30% completed, according to the inspection by the Ministry of Public Works and Transport (MPWT) and the NEDA delegations of Thailand.
MPWT’s Secretary of State Yit Bonna said that the Ministry is currently reviewing and accelerating the construction work to achieve as planned.
Although under construction, the Thai and Cambodian sides have agreed to temporarily open the border soon, which only container trucks are allowed through in the first stage. (Read more)
Recently, the Thai and Cambodian sides also planned to equip this new checkpoint with modern X-Ray scanning machines to check all cargo goods crossing the border to accelerate goods clearance procedures. (Read more)
The project is being built by CM Grand Development Co., Ltd & Tan Kim Eng Co., Ltd under the budget of approximately US$24 million, a loan from the Thai government through the Neighbouring Countries Economic Development Cooperation Agency (NEDA).