Ground has officially been broken on an US$80 million modern medical facility at Preah Kossomak Hospital.
On 30 October, 2018, construction on “New Building of the Cambodia-China Friendship Preah Kossamak Hospital” project official started.
Located inside the Preah Kossamak Hospital, this new health facility will be built under Chinese government aid of approximately US$80 million.
Built on a total area of 13,740 square metres, this new building will be equipped with advanced medical equipment and provide training for medical-related skills.
In addition, this 11-storey building will have a total of 400 beds with 132 rooms and 219 restrooms. It will also have parking spaces for helicopters. Construction is to be completed within three years.