With three months to go until the 3rd Cambodia Construction Industry Expo 2016 in December, dozens of leading global and local building and property brands have already confirmed their presence in the fair.
Scheduled for December 1-3, 2016 at the Diamond Island Exhibition and Convention Center, the fair is organised by the Cambodia Constructors Association (CCA) which represents constructors in Cambodia.
The expo will feature some 300 booths and showcase a wide variety of building materials and technology, property development projects, and services related to the construction and property sectors, including from real estate agencies, banks and insurers. The fair layout is divided into three sections, i.e. real estate firms, banks, and insurers; construction material and decoration professionals; and electrical, plumbing and water supply, machinery, mechanical and steel frame experts.
In the real estate sector, leading developer Overseas Cambodian Investment Corporation (OCIC) will display its multiple large-scale development projects including D.I. Riviera Condominium, Elysee and Olympia City. The iconic The Penthouse Condominium, D’Sea View Condominium and many other commercial and residential property developments are expected to present at the fair.
Leading global brands and distributors will dominate the construction materials and decoration section of the expo, showcasing the quality, technology and benefits of their products to visitors. Among those who have confirmed their participation so far will be; HSC Décor Center (Mitsubishi air-con) Camcona Trading (Rinnai, Ligman, Imer, and Hilti); Wiki Trade (Carrier air-con, Khmer Rock); and Shandong Xingang International Formwork Co., Ltd (supplier of China’s leading formwork ).
Moreover, Inovar (Malaysia’ best flooring materials), Thai Conglomerate SCG (construction materials and chemicals), TEM Trading (Ebara and Polegon pipes and Sri pumps), and Khi Huot (global sanitary brands) will all be displaying their products.
The branches of PTS Group, UMG, KNN and Kong Nuon Group will dominate the expo’s outside space with their leading brands of excavators and tractors.
Global industry leaders Robert Bosch and Melchers will also be introducing their latest power tool technologies to users in Cambodia.
Besides the trade booths, the Cambodia Constructors Association will also host its 5th summit on the opening day of the expo, bringing together hundreds of representatives from the construction industry. A special business networking party will be organised on the evening of the second day evening to connect CCA members with the all exhibitors. The British Chamber of Commerce in Cambodia (Britcham) and the Malaysian Trade Promotion Agency (MATRADE) will also bring their members to enjoy the benefits from this prestigious networking gathering.
Turnout is expected to be high thanks to the association’s outstanding local and international connections. Organisers predict that this year’s flagship Cambodian building expo will attract hundreds of thousands of local and international visitors and exhibitors looking for information on the sector or seeking new business opportunities. By end of August, over 60% of the booths had been booked, and many others firms are close to signing exhibition contracts.