60,000 ATTEND SHANGHAI EXPO
The International Building & Construction Trade Fair 2016 welcomed 60,000 visitors over four days between 23-26 March at the National Convention & Exhibition Center in Shanghai.
Over 400 companies exhibited at the one of the biggest expos in China over an area of 80,000 square metres showcasing customised furnishing, doors & windows, hardware, smart homes, machinery and wall decorations.
“CBD-IBCTF (Shanghai) is aiming not only to encourage the trade in international construction and home decoration markets, but also to build a platform where everyone can communicate with each other and learn new things about the industry,” said Liu Xiaomin, president of CBD-IBCTF.