First oil expected in 2020
Cambodia will be extracting its first oil drop next year which will help generate huge income from the kingdom’s natural resources, Samdech Techo Hun Sen, Cambodian Prime Minister said on Monday 18 November 2019.
Speaking at a graduation ceremony at the National Institute of Education, Samdech Techo Hun Sen said that income from the oil sector will be used on the national budget for infrastructure, building roads, and bridges and improving the health and education sector.
“Now, the first oil drop will be drilled in 2020 but the specific date I will declare later after working with the company which is actively building [platform] for drilling our first oil drop,” Samdech Techo Hun Sen said.
The expected income for the Cambodian government from natural resources among gold and coal is oil which is about to come online soon, Samdech Techo said.
Singapore-based KrisEnergy is developing the Aspara Field in Cambodia Block A. As planned, the Apsara oil field is scheduled to generate flow in the first half of 2020 with the field expected to reach a peak rate of 7,500 barrels of oil per day.
Samdech Techo Hun Sen emphasised that currently Cambodia and Thailand are negotiating the development in the overlapping oil field area in the Gulf of Thailand for joint development.