The Royal Government of Cambodia has been placing industrial facilities along the National Road 4 to serve the economic need of the two main pillars of Cambodia’s economy, Phnom Penh and Sihanoukville, said Prime Minister Samdech Techo Hun Sen on 16 November.
Speaking at a road ground-breaking ceremony in Sihanoukville, Samdech Techo Hun Sen reaffirmed the vision of turning Sihanoukville into a gateway to economic growth, and the government has been pushing to establish industrial zones, especially along National Road 4.
According to Samdech, Sihanoukville has nine industrial zones for which five are in operation while four more are set to come online shortly.
The focus on developing the industrial area aims to transform Sihanoukville into a multi-purpose economic zone in line with the vision of the Cambodian government.
Such development has taken place while important infrastructure has been actively built to support these developments.
The Phnom Penh-Sihanoukville expressway finally saw ground officially broken on March. The project represents the largest investment project in recent Cambodian history with a budget of around US$2 billion and will be completed and in 2023. (Read more)
In addition, National Road 4 will soon be restored after the government has received a US$110 million in concessional loans from the World Bank. (Read more)
The development of industrial zones, especially the development of special economic zones (SEZs), is part of the government’s strategic plan for industrial development (2015-2025) to drive higher growth and prepare for Industry 4.0.
The Cambodian government is focusing on diversifying the industry to compete in the international market and not to rely solely on the garment and footwear industry, which currently attracts about 700 companies. (Read more)
In addition, Sihanoukville will be a logistics centre that ensure sustainable economic, social and environmental development and the necessary infrastructure support to promote transport competition. (Read more)