Gov’t approves 5 energy investment projects with a total capacity of 520 MW
The Government of Cambodia has approved five renewable energy investment projects with a total capacity of 520 megawatts to increase the power supply to the national grid and contribute to reducing the use of carbon dioxide and ensuring the environment, and natural resources.
The renewable energy projects were approved agenda of five renewable energy projects for discussion and approval in the cabinet meeting on April 7.
According to the government spokesman HE Phay Siphan, the Stung Russey Chrum Kandal Hydropower Project (70 MW) and the Stung Veal Thmor Kambot Hydropower Project (100 MW) in Koh Kong Province are combined into a single project.
The solar power station projects include the 150-megawatt solar power station project in Pursat province, the 60-megawatt solar power station project in Kampong Chhnang province, the 60-megawatt solar power station project in Svay Rieng province, the 60-megawatt power station project and 80 MW solar station in Prey Veng province.
Besides increasing the power supply to address energy shortages, the government will receive a total tax revenue of approximately US$322.8 during the operation of the five projects, excluding other tax revenues such as payroll tax, withholding tax, as well as other taxes from EDC and other power distributors.