The government has decided to extend the tax exemption for the tourism, hospitality, and aviation businesses in seven target provinces until June this year.
According to the government statement issued on 25 March, the seven target provinces include Phnom Penh, Siem Reap, Sihanoukville, Kep, Kampot, Bavet, and Poipet.
However, these businesses still have to file a tax return form through the online value-added tax (E-VAT) system every month during the exemption period.
The exemption has been made several times since the beginning of the outbreak, in order to ease the financial burden of the aforementioned sectors. (Read more)