The Council for the Development of Cambodia (CDC) and the Sihanoukville Provincial Administration are revising the development plan for Koh Puos, an island near the mainland of Sihanoukville.
According to Sihanoukville Deputy Governor HE Long Dimanche on 4 January, the revision of the masterplan will turn Koh Puos into a standardised international tourist destination.
The Cambodian government has authorised Koh Puos Cambodia Investment Group Ltd. to invest in Koh Morakot, an area of approximately 116 hectares in Koh Puos.
The company has thus far built a 900m bridge connecting Sihanoukville mainland to the island and other infrastructures on Koh Puos.