From January to June 2022, the Cambodian government approved 75 private investment projects outside of special economic zones (SEZ) with a total investment of US$2.4 billion, an increase of 159.3% compared to the same period in 2021.
These newly approved 75 projects created about 62,000 new jobs, an increase of 65.9%, according to a report issued by the Ministry of Economy and Finance.
Services, industry, energy, and tourism are the leading sectors.
The increase in the number of projects indicated that the investment situation in Cambodia has shown a slight improvement, added the report.