The Housing Development Association of Cambodia (HDAC) and Phnom Penh Water Supply Authority (PPWSA) will work together to address the shortage of clean water networks in construction sites, boreys, and condos, among other real estate development projects across Phnom Penh’s outlaying regions, amid a rise in demand.
According to a meeting on Friday 26 November, the two parties have agreed to increase cooperation between the private sector and public institutions in expanding and enhancing the water supply system in construction and housing development projects.
The two parties have also agreed to solve the challenges of clean water network shortage in the construction projects within the outlaying region of Phnom Penh.
In the meeting, PPWAA also discussed the current water supply situation and water supply development plan until 2032.