The Indonesian government opened tendering for construction of the planned USD1bn Patimban Port in Subang, West Java in October.
The project is being funded by a loan from Japan via the Japanese International Cooperation Agency (JICA) and will improve logistical infrastructure in the Jakarta Metropolitan Area.
According to the Jakarta Post, the tenders on offer are for three separate works; the terminal, a breakwater and seawall, and a connecting breach with the intention of providing only one package per company. A further tender will be offered to manage the completed port.