The Japanese Government has provided medical equipment worth over US$262,800 to Krouch Chhmar District Hospital under the KUSANONE Foundation.
According to the announcement of the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction on 29 August, the installation of this modern medical equipment enables the hospital to operate in accordance with the proposed level2 (CPA2).
With a total area of ​​18,272 square meters, Krouch Chhmar District Hospital was established in 1966.
Two more buildings were built later, which will enable the hospital to not only provide effective health services for the community of Tbong Khmum province but for nearby provinces as well. (Read more)