The royal government of Japan through the Japanese Embassy to Cambodia has provided US$26 million in assistance to Cambodia to build a sewage system in Phnom Penh.
The exchange note on the grant aid of Japan was signed in Phnom Penh on 03 October between H.E. Prak Sakhonn, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation and H.E Mikami Mashiro, Japanese ambassador to Cambodia.
The project will contribute to make a better living environment in the capital city.
Phnom Penh City Hall spokesman Met Meas Pheakdey said that the sewage system facility will ease flooding and sewage water in Phnom Penh before
Under the grant aid, Japan will build a sewage system in Phnom Penh connected to the water treatment facility located in the southern part of Phnom Penh.
being released in natural lakes and rivers after treatment at the facility in the Boeung Cheong Ek area in the southern part of Phnom Penh.