Japanese Firm to Light Up 34 Sihanoukville Roads with 5,300 Smart Lights
Sihanouk Governor HE Kouch Chamroeun has allowed Minebea (Cambodia) to install 5,300 smart lights on 34 roads in Sihanoukville, according to the Sihanouk Provincial Administration on 25 September.
Vice President of Minebea Mr Kei Nishihara said that the lights are 58-watt smart LEDs, which can save up to 60% of electricity and yet provide adequate lighting on the road.
Governor Chamroeun, in response, requested the company to make a detailed report on the maintenance cost before proceeding to further stage.
The Kampot Provincial Administration also plans to equip Kampot city with smart LED street lights as part of the future smart city development. (Read more)