JICA to help enhance traffic management in Phnom Penh
The Japanese International Cooperation Agency (JICA) has agreed to provide full support in developing a new traffic management system in Phnom Penh, aiming to ease congestion and improve traffic safety.
The agreement to implement this project was signed on 20 September by Phnom Penh Governor HE Khuong Sreng and Chief Representative of JICA Cambodia Office Ms Kamei Haruko.
Entitled “Project for Capacity Development on Comprehensive Traffic Management Planning and Traffic Control Center Operation and Maintenance in Phnom Penh Capital City”, the project will begin in early 2022 and will be implemented for three years.
According to JICA, this technical cooperation project aims at sustainably improving the urban transport environment of Phnom Penh through the effective operation of the area traffic control system.
JICA strongly hopes that effective capacity development through the project together with the traffic control system will contribute to the better development of Phnom Penh City with a safe traffic environment.