នៅឯសន្និសីទ Year in Infrastructure 2024 ក្រុមហ៊ុន Bentley System បានលើកឡើងពីតម្លៃនៃការបើកចំហទិន្នន័យ Ecosystem ដើម្បីកែលម្អភាពធន់ និងនិរន្តរភាពនៃហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ
ការបង្ហាញចក្ខុវិស័យទិន្នន័យបើកចំហ Ecosystem នៅក្នុងសន្និសីទ Year in Infrastructure 2024 ដែលរៀបចំឡើងនៅទីក្រុងវ៉ាន់ខូវ័រ ប្រទេសកាណាដា កាលពីខែតុលា ឆ្នាំ2024 របស់ក្រុមហ៊ុន Bentley Systems ក្នុងគោលបំណងជំរុញវិស្វកម្មហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឱ្យកាន់តែប្រសើរ និងមានភាពធន់ ដែលព្រឹត្តិការណ៍នេះ មានការចូលរួមពីនាយកប្រតិបត្តិ Bentley Systems និងតំណាងមកពីក្រុមហ៊ុនវិស្វកម្ម និងសំណង់ ម្ចាស់ឥប្រតិបត្តិករគម្រោងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ រួមទាំងភ្ញៀវអ្នកសារព័ត៌មានមកពីជុំវិញសាកលលោក ដែលក្នុងនោះក៏មានសារព័ត៌មានសំណង់និងអចលនទ្រព្យជាតំណាងពីប្រទេសកម្ពុជាមួយផងដែរ ដើម្បីពិភាក្សា និងបង្ហាញអំពីរបៀបដែលអ្នកជំនាញផ្នែកហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធអាចកែលម្អការគ្រប់គ្រងគម្រោង និងការប្រើប្រាស់ទ្រព្យសម្បត្តិទាំងនោះ។
លោក Nicholas Cumins នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Bentley Systems បាននិយាយក្នុងសុន្ទរកថាគន្លឹះរបស់គាត់ថា “អនាគតនៃវិស្វកម្មហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធគឺការបើកចំហ” ។ “វាមានភាពបត់បែនរស់រវើក សហការគ្នា និងបង្កើតឡើងនៅលើមូលដ្ឋាននៃទិន្នន័យដែលអាចចែករំលែកគ្នាទៅវិញទៅមកដោយសុវត្ថិភាព។ នៅ Bentley Systems យើងកំពុងឈានមុខគេ – ដោយធានាថាកម្មវិធី វេទិកាសូហ្វវែរ និងដំណោះស្រាយដែលយើងបង្កើតឡើង គឺឆ្លើយតបនឹងតម្រូវការវិវត្តនៃឧស្សាហកម្មជុំវិញសាកលលោក”។
លោក Cumins បានពន្យល់ថា ឧស្សាហកម្មវិស្វកម្មហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធមិនអាចកំណត់លទ្ធភាពបន្តធ្វើការតាមរបៀបបិទជិតទៀតនោះទេ ដែលគ្រប់គ្នាទទួលស្គាល់ថា ទិន្នន័យត្រូវបានបិទជិតគឺនៅក្នុងប្រព័ន្ធដែលមានកម្មសិទ្ធិ។ ដូចនេះ លំហូរទិន្នន័យប្រកបដោយសុវត្ថិភាពគឺចាំបាច់ណាស់ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមក្នុងកិច្ចការវិស្វកម្មហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសកល រួមទាំងការពង្រីកបណ្តាញថាមពល ការធ្វើទំនើបកម្មប្រព័ន្ធដឹកជញ្ជូន និងការជួសជុលទ្រព្យសម្បត្តិដែលមានស្រាប់ឡើងវិញ ដើម្បីបំពេញតាមគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព។
ទិន្នន័យបើកចំហ ecosystems
ដោយសារគម្រោងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធវាមានភាពស្មុគ្រស្មាញ ពាក់ព័ន្ធនឹងអង្គភាព ក្រុមការងារ វិន័យ បែបបទ និងអ្នកពាក់ព័ន្ធជាច្រើន ដូចនេះអង្គភាពហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធចាំបាច់ត្រូវមានប្រព័ន្ធអេកូបើកចំហសម្រាប់ទិន្នន័យរបស់ពួកគេ ដែលអនុញ្ញាតឱ្យមានសមាហរណកម្ម និងអន្តរកម្មលើប្រតិបត្តិការទាំងឧបករណ៍ និងវេទិកានៃសូហ្វវែរផ្សេងៗបញ្ចូលគ្នា។
បន្ថែមពីលើកម្មវិធី Bentley Open Application សម្រាប់ការបង្កើតគំរូហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងការក្លែងគំរូ 3D បានអនុញ្ញាតឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់កែសម្រួលគំរូពីកម្មវិធីផ្សេងទៀត ដែលវាចេញពីសមិទ្ធិផល Bentley បានបង្កើតអស់រយៈពេលមួយទសវត្សរ៍ចុងក្រោយនេះនូវគ្រោងការណ៍ប្រភពបើកចំហដ៏រឹងមាំ ជាពិសេសសម្រាប់វិស្វកម្មហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ។ ដោយផ្អែកលើគ្រោងកម្មវិធីហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងទិន្នន័យរបស់ Bentley ដែលមានស្រាប់ ដូច្នេះវាអាចត្រូវបានសួរ វិភាគ និងប្រើឡើងវិញនៅទូទាំងវេទិកានៃសូហ្វវែរជាច្រើនផ្សេងៗគ្នា ដែលអនុញ្ញាតឱ្យអ្នកជំនាញផ្នែកហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងអង្គភាពមួយចំនួនអាចប្រើប្រាស់បានពេញលេញនូវតម្លៃនៃទិន្នន័យរបស់ពួកគេ។
លោក Cumins បាននិយាយថា “នៅ Bentley យើងយល់ថាការបើកចំហទិន្នន័យមិនមែនគ្រាន់តែបង្ហាញពីលក្ខណៈពិសេសនោះទេ ប៉ុន្តែវាគឺជាភាពចាំបាច់” ។ “នេះគឺ សំដៅដល់ការជំរុញវិស័យទាំងមូលឆ្ពោះទៅមុខជាមួយគ្នា។ យើងបានចំណាយពេលជាច្រើនឆ្នាំដើម្បីកែលម្អក្របខណ្ឌនេះ ក្នុងគោលបំណងជៀសវាងការចាប់ផ្តើមពីដំបូងឡើងវិញ ហើយយើងស្វាគមន៍អ្នកទទួលផលទាំងឡាយតាមរយៈភាពចាស់ទុំ និងភាពសម្បូរបែបរបស់វា”។
រូបថត Bentley Systems ៖ បង្ហាញពីឧទាហរណ៍នៃទិន្នន័យបើកចំហ ecosystems ដែលមាននៅក្នុង iTwin ដើម្បីអនុញ្ញាតឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់ចូលទៅកាន់ផ្ទាំងរូបភាព 3D របស់ Google ដោយផ្អែកលើបច្ចេកវិទ្យា Cesium
ការលើកកម្ពស់សមត្ថភាពភូមិសាស្ត្រ
តម្លៃនៃទិន្នន័យបើកចំហ ecosystem ត្រូវបានបង្ហាញតាមរយៈភាពជាដៃគូរបស់ Bentley ជាមួយ Google ដែលបានប្រកាសនៅក្នុងសន្និសីទ Year in Infrastructure 2024 នូវភាពជាដៃគូ ដែលជាការរួមបញ្ចូលនូវទំហំ និងជម្រៅនៃទិន្នន័យភូមិសាស្ត្ររបស់ Google ជាមួយនឹងកម្មវិធីវិស្វកម្មហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរបស់ Bentley ។
លោក Cumins បាននិយាយថា “នៅពេលដែលទិន្នន័យនេះត្រូវបានរួមបញ្ចូលគ្នាជាមួយនឹងជំនាញវិស្វកម្មហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរបស់ Bentley លទ្ធផលគឺជាប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីដែលទិន្នន័យអាចហូរបានយ៉ាងរលូន ដោយផ្តល់ឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់នូវលទ្ធភាពទទួលបានការយល់ដឹងអំពីភូមិសាស្ត្រដ៏ទូលំទូលាយបំផុត និងអាចដំណើរការបាន”។
ភាពជាដៃគូកាន់តែរឹងមាំ នៅពេល Bentley បានទិញយក Cesium កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ដែលវាជាវេទិកាបើកចំហមូលដ្ឋានសម្រាប់បង្កើតកម្មវិធីភូមិសាស្ត្រ 3D ដ៏មានអនុភាព។ Cesium គឺជាអ្នកបង្កើតស្តង់ដារ 3D Tiles ដែលកំពុងយកមកប្រើដោយ Google ដូចជានៅក្នុង GoogleMap និង GoogleEarth សព្វថ្ងៃនេះ។ តាមរយៈការរួមបញ្ចូលទិន្នន័យភូមិសាស្ត្រ 3D ជាមួយ Cesium និងវេទិកា iTwin របស់ Bentley អ្នកប្រើប្រាស់អាចស្រមៃមើលទ្រព្យសកម្មដែលជាសំណង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរបស់ពួកគេ ទាំងឡាយដែលមានស្រាប់ និងគ្រោងទុក នៅក្នុងបរិបទពិភពពិតពេញលេញ តាំងបង្ហាញនៅក្នុងទិន្នន័យភូមិសាស្រ្តរបស់ Google។
បច្ចេកវិទ្យានេះបាននិងកំពុងដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់នៅលើ HS2 ដែលជាបណ្តាញផ្លូវរថភ្លើងល្បឿនលឿនកំពុងសាងសង់នៅក្នុងចក្រភពអង់គ្លេស។ ដើម្បីគាំទ្រដល់សហគម និងអ្នកពាក់ព័ន្ធ BBV (The Balfour Beatty Vinci Joint Venture) បានបង្កើតកម្មវិធីផ្ទាល់ខ្លួនដោយប្រើ iTwin Platform របស់ Bentley សម្រាប់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឌីជីថលភ្លោះ ដែលអនុញ្ញាតឱ្យប្រើប្រាស់ទាញយករូបភាពក្នុងពេលដំណាលគ្នានៃគំរូវិស្វកម្មបានជាច្រើនម៉ូដែល។ អ្នកប្រើអាចរុករកទៅកាន់ទ្រព្យសកម្មណាមួយបានយ៉ាងឆាប់រហ័ស ហើយបង្កើតរូបភាព និងមើលវីដេអូតាមរយៈ flythrough បានយ៉ាងងាយ។ ជាមួយនឹង Cesium 3D tiles របស់ Google វាត្រូវបានប្រើដើម្បីផ្តល់បរិបទភូមិសាស្ត្រ និងជួយដល់ការរុករក ព្រមទាំងការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវឌីជីថលភ្លោះ។
AI គឺជាការផ្លាស់ប្តូរគំរូ
ទិន្នន័យបើកចំហ ecosystem គឺធ្វើឱ្យទិន្នន័យអាចចូលទៅប្រើបាន រួមទាំងសម្រាប់ AI ដែលលោក Cumins ហៅថា “ការផ្លាស់ប្តូរគំរូ” សម្រាប់វិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ វាអាចបង្កើតទិន្នន័យយ៉ាងច្រើនក្នុងអំឡុងពេលការរចនាប្លង់ ដំណាក់កាលសាងសង់ និងប្រតិបត្តិការ។ តាមរយៈការប្រើប្រាស់ AI ទិន្នន័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធអាចត្រូវបានវិភាគសម្រាប់ការយល់ដឹងកាន់តែស៊ីជម្រៅ។
ជាឧទាហរណ៍ ដំណោះស្រាយឌីជីថលភ្លោះរបស់ Bentley អនុវត្តដោយ AI ដើម្បីកែលម្អប្រតិបត្តិការហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ អនុញ្ញាតឱ្យវិស្វករត្រួតពិនិត្យ គ្រប់គ្រង និងបង្កើនប្រសិទ្ធភាពទ្រព្យសកម្មដែលជាសំណង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ។ ភ្នាក់ងារ AI នឹងវិភាគតាមរយៈឌីជីថលភ្លោះដើម្បីកំណត់តម្រូវការថែទាំ និងណែនាំពីវិធានការបង្ការ ព្រមទាំងអាចបញ្ចៀសការបែកបាក់ដែលមានតម្លៃថ្លៃ ឬគ្រោះថ្នាក់ផ្សេងៗ។
លោក Cumins បានពន្យល់ថា សមត្ថភាព AI បានពង្រីកសក្តានុពលបន្ថែមទៀត ចូលទៅក្នុងដំណាក់កាលរចនានៃវដ្តជីវិតទ្រព្យសកម្មដែលជាសំណង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ។ ម្ចាស់គម្រោង ឬភ្នាក់ងារប្រតិបត្តិហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធអាចប្រើប្រាស់ AI បូកផ្សំទិន្នន័យរបស់ពួកគេប្រើប្រាស់ឡើងវិញដើម្បីធ្វើកិច្ចការដដែលៗយ៉ាងងាយស្រួល ដូចជាការរៀបចំឯកសារ របាយការណ៍ លម្អិតបច្ចេកទេស និងចំណារពន្យល់នៅលើប្លង់ និងវិធីសាស្រ្តការងារផ្សេងៗ ដែលអនុញ្ញាតឱ្យវិស្វករផ្តោតតែលើការងារសំខាន់ៗដែលមានតម្លៃខ្ពស់។ នៅក្នុងសន្និសីទ Year in Infrastructure 2024 របស់ Bentley បានប្រកាសពីកម្មវិធីថ្មី OpenSite+ ដែលជាកម្មវិធីវិស្វកម្មសម្រាប់ការរចនាទីតាំងការដ្ឋានសំណង់ស៊ីវិល ដែលបង្ហាញពីសមត្ថភាព AI ទូទៅ រួមទាំងអ្នករចនាប្លង់គំរូដែលនឹងលើកកម្ពស់កម្រិតផលិតភាព និងភាពត្រឹមត្រូវថ្មីមួយបន្ថែមទៀតដល់វិស្វករការដ្ឋាន។
“នៅចុងបញ្ចប់នៃថ្ងៃនោះ ថាមពលពិតរបស់ AI នឹងត្រូវបានវាស់ដោយសមត្ថភាពរបស់វាក្នុងការកែលម្អលទ្ធផល — ការរចនាប្លង់ប្រកបដោយនិរន្តរភាព ល្បឿននៃការសាងសង់ និងមានសុវត្ថិភាពជាងមុន ជាមួយប្រព័ន្ធហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលអាចទុកចិត្តបាន។ នៅពេលយើងសម្លឹងមើលទៅអនាគត លទ្ធភាពពង្រីកសមត្ថភាពរបស់វាហាក់ដូចជាគ្មានទីបញ្ចប់» លោក Cumins បានបន្ថែម។
សមត្ថវិភាគទ្រព្យសកម្មរបស់ Bentley
ទិន្នន័យបើកចំហ និង AI អាចរួមគ្នាដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាពប្រតិបត្តិការទ្រព្យសកម្មដែលជាសំណង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ។ ដោយសារតែជាង 95% នៃហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលនឹងប្រើប្រាស់ដល់ឆ្នាំ 2030 បាននឹងកំពុងប្រើប្រាស់យ៉ាងសកម្មនាពេលនេះ ដូចនេះម្ចាស់ឬប្រតិបត្តិករត្រូវធានាថា ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលមានស្រាប់ត្រូវមានភាពធន់ ប្រសិទ្ធភាព និងមានសមត្ថភាពបំពេញតម្រូវការនាពេលបច្ចុប្បន្ន និងអនាគត។
ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមនេះ លោក Cumins បានប្រកាសកម្មវិធី Bentley Asset Analytics ដែលជាផលិតផលថ្មីនៃកម្មវិធីដែលរួមបញ្ចូលគ្នានូវទិន្នន័យ រូបមន្ត និងដំណោះស្រាយដែលមានស្រាប់ជាមួយនឹងការបង្កើតថ្មី និងការទិញបន្ថែមថ្មីៗរបស់ Bentley។ ដែលធ្វើឱ្យកម្មវិធី Bentley Asset Analytics មានសមត្ថភាពប្រើប្រាស់ AI ដើម្បីបង្កើតការយល់ដឹងអំពីស្ថានភាពនៃទ្រព្យសកម្មដែលជាសំណង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធមានស្រាប់ ខណៈពេលដែលវាអាចជំនួសកម្លាំងមនុស្សក្នុងការប្រមូលទិន្នន័យដោយដៃ និងដដែលៗដែលមានតម្លៃថ្លៃ។
អ្វីដែលយើងទទួលបាន និងបញ្ចូលក្នុងផលិតផលថ្មី រួមមាន Blyncsy ដែលមានសមត្ថភាពធ្វើស្វ័យប្រវត្តិកម្មកំណត់តម្រូវការថែទាំផ្លូវថ្នល់ និងបង្ហាញស្ថានភាពសារពើភ័ណ្ឌតាមរយៈរូបភាពដែលទទួលបានពីសញ្ញាណនៃប្រភពហ្វូងមនុស្ស និងការវិភាគរបស់ AI។ ដោយឡែក ជាមួយ OpenTower iQ ដែលធ្វើស្វ័យប្រវត្តិកម្មគ្រប់ដំណាក់កាលនៃវដ្តជីវិតរបស់បង្គោលអង់តែនទូរគមនាគមន៍ តាមរយៈរូបភាពថតដោយដ្រូន និងប្រភពទិន្នន័យផ្សេងទៀត បូកផ្សំសមត្ថភាពវិភាគរបស់ AI ។ Bentley គ្រោងនឹងគ្របដណ្តប់ឱ្យបានទូលំទូលាយនៃបណ្តាទ្រព្យសកម្មដែលជាសំណង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធធំៗ និងរួមបញ្ចូលបច្ចេកទេសចាប់យកទិន្នន័យចម្រុះ ដូចជាឧបករណ៍ចាប់សញ្ញា IoT និងយន្តហោះដ្រូនជាដើម ដើម្បីបង្កើតដំណោះស្រាយសម្រាប់ម្ចាស់ឬប្រតិបត្តិករឱ្យកាន់តែប្រសើរជាមុន។
“យើងបន្តទាក់ទាញដល់ក្រុមហ៊ុនវិស្វកម្មធំៗដើម្បីចាប់ដៃគូជាមួយយើងលើបញ្ហានេះ។ យើងចង់ផ្តល់សិទ្ធិអំណាចដល់ក្រុមហ៊ុនវិស្វកម្មធំៗទាំងឡាយដើម្បីពង្រីកជំនាញរបស់ពួកគេទៅក្នុងប្រតិបត្តិការគ្រប់គ្រងទ្រព្យសកម្ម ហើយយើងដឹងថាការផ្តល់តម្លៃតាមរយៈការសន្យា ជាគន្លឹះនៃការវិភាគទ្រព្យសកម្មដែលជំរុញដោយ AI គឺចាំបាច់តម្រូវឱ្យមានកិច្ចសហការគ្នាយ៉ាងជិតស្និទ្ធ” លោក Cumins បានបន្ថែមយ៉ាងនេះ។
សម្លឹងឆ្ពោះទៅអនាគត
នៅឯសន្និសីទ Year in Infrastructure 2024 នាពេលថ្មីៗនេះបានធ្វើតាមការប្រារព្ធពិធីគម្រប់ខួប 40 ឆ្នាំរបស់ Bentley។ លោក Cumins បានប្រើឱកាសនេះដើម្បីឆ្លុះបញ្ចាំងពីទស្សនៈវិស័យសម្រាប់វិស្វកម្មហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធក្នុងរយៈពេលជាច្រើនទសវត្សរ៍ទៅមុខ។ “គន្លឹះឈានទៅមុខ ដើម្បីប្រើប្រាស់ការផ្លាស់ប្តូរគំរូនៃ 40 ឆ្នាំខាងមុខ គឺការរក្សាទុក និងដោះស្រាយតម្លៃនៃទិន្នន័យ។ ដូច្នេះ កុំទុកវាបញ្ហាតទៅទៀត។ យើងត្រូវប្រាកដថា យើងជាអ្នករក្សាការគ្រប់គ្រង” លោក Cumins បានបង្កើតពាក្យស្លោក “តោះប្រើ AI – ការផ្លាស់ប្តូរគំរូនៃជំនាន់របស់យើង – ដើម្បីកែលម្អលទ្ធផលសម្រាប់បរិស្ថានដែលបានសាងសង់ និងធម្មជាតិ។”
“យើងរួមគ្នា យើងកំពុងដាក់មូលដ្ឋានគ្រឹះសម្រាប់អនាគត ដែលប្រព័ន្ធអេកូទិន្នន័យបើកចំហ និង AI កំពុងដំណើរការយ៉ាងរលូនដើម្បីបង្កើតហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលមាននិរន្តរភាព និងភាពធន់ជាងមុន – សម្រាប់គុណភាពជីវិតកាន់តែប្រសើរ – សម្រាប់មនុស្សជំនាន់ក្រោយ។”
រូបថត Bentley Systems៖ បង្ហាញ OpenTower iQ ដែលជាផ្នែកមួយនៃកម្មវិធី Asset Analytics របស់ Bentley ដែលអនុញ្ញាតឱ្យស្រទាប់ទិន្នន័យជាច្រើនជូនដំណឹងដល់ការសម្រេចចិត្តកាន់តែប្រសើរឡើង។ រូបភាពនេះប្រៀបធៀបគំរូដែលបានសាងសង់ទៅនឹងគំរូដែលបានរចនា។