នៅក្នុងជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅរកនិរន្តរភាពបរិស្ថាន កម្ពុជា និងហ្វាំងឡង់បានសហការជាផ្លូវការក្នុងការជំរុញការគ្រប់គ្រងកាកសំណល់ដែលអាចបង្កជាគ្រោះថ្នាក់ផ្សេងៗ ជាពិសេសផ្តោតលើការកែច្នៃឡើងវិញនូវកាកសំណល់ថ្មពិល។ កិច្ចសហការជាយុទ្ធសាស្ត្រនេះមានគោលបំណងត្រួសត្រាយផ្លូវឆ្ពោះទៅរកអព្យាក្រឹតភាពកាបូន ដែលជាគោលដៅរួមសម្រាប់ប្រទេសជាតិទាំងពីរ។
នេះបើតាមជំនួបរវាងឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ាង សុផល្លែត រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថាន និងលោកជំទាវ Kristiina Kuvaja-Xanthopoulos ឯកអគ្គរដ្ឋទូតហ្វាំងឡង់ប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា កាលពីថ្ងៃទី១២ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥។
ក្នុងជំនួបនេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីបានជម្រាបជូនអំពីយុទ្ធសាស្ត្រចក្រាវិស័យបរិស្ថានរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដែលផ្តោតលើភាពស្អាត ភាពបៃតង និងចីរភាព។ ឯកឧត្តមបានលើកឡើងអំពីភាពជោគជ័យនៃយុទ្ធនាការ “ថ្ងៃនេះខ្ញុំមិនប្រើថង់ប្លាស្ទិកទេ” និង “កម្ពុជាស្អាត ខ្មែរធ្វើបាន” និងបានបញ្ជាក់ពីគោលដៅអព្យាក្រឹតកាបូននៅឆ្នាំ ២០៥០។
ដោយឡែក លោកជំទាវឯកអគ្គរដ្ឋទូតបានសម្តែងការសាទរចំពោះការងាររបស់ក្រសួងបរិស្ថាន និងបានបង្ហាញពីឆន្ទៈរបស់ហ្វាំងឡង់ក្នុងការចែករំលែកបទពិសោធន៍ និងបច្ចេកវិទ្យាទំនើបក្នុងការគ្រប់គ្រងកាកសំណល់ និងការកែច្នៃកាកសំណល់ថ្មពិល​។ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះនឹងផ្តោតលើការកសាងសមត្ថភាព ការផ្ទេរចំណេះដឹង និងការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងជាសាធារណៈ។
ទន្ទឹមនឹងនេះ ភាគីទាំងពីរបានពិភាក្សាអំពីការស្វែងយល់ពីបច្ចេកវិទ្យាបម្លែងទីក្រុងឱ្យទៅជាតំបន់អព្យាក្រឹតកាបូន និ​ង​​ការជំរុញវិនិយោគបៃតងនៅកម្ពុជាផងដែរ។
តាមរយៈភាពជាដៃគូនេះ ប្រទេសទាំងពីរត្រូវបានកំណត់ដើម្បីដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជំរុញការអនុវត្តការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព និងជំរុញអនាគតបៃតងសម្រាប់តំបន់។