កម្ពុជាត្រូវការសណ្ឋាគារជាង១០ម៉ឺនបន្ទប់ក្នុងឆ្នាំ២០៣០ដើម្បីបំពេញតម្រូវការកើនឡើង
ឯកឧត្តម ថោង ខុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍បានធ្វើការព្យាករណ៍ថា ប្រទេសកម្ពុជានឹងត្រូវការសណ្ឋាគារជាង១០ម៉ឺនបន្ទប់សម្រាប់ត្រៀបទទួលភ្ញៀវទេសចរណ៏ជាតិនិងអន្តរជាតិដែលគ្រោងនឹងធ្វើដំណើរកំសាន្តក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាសរុបចំនួនជាង ២៨ លាននាក់ក្នុងឆ្នាំ ២០៣០។
ការព្យាករណ៍របស់ឯកឧត្តម ថោង ខុនបានបង្ហាញថាតម្រូវការបន្ទប់សណ្ឋាគារចំនួន១០ម៉ឺនបន្ទប់ខាងលើនេះរួមមានតម្រូវការសណ្ឋាគារប្រណីិតលំដាប់ផ្កាយ៤និងផ្កាយ៥ប្រមាណ៦០ភាគរយឬស្មើរទៅនឹង៦ម៉ឺនបន្ទប់ដែលក្នុងនោះតម្រូវការបន្ទប់សណ្ឋាគារនៅក្នុងខេត្តព្រះសីហនុគឺស្មើទៅនឹង៣ម៉ឺនបន្ទប់ (សណ្ឋាគារប្រណីតជាង២ម៉ឺនបន្ទប់)។
ជាការពិតណាស់ តម្រូវការសណ្ឋាគារប្រណីិតខាងលើគឺឆ្លើយតមទៅនឹងនិន្នាការសាកលនៃការកើនឡើងនៃភ្ញៀវទេសចរណ៍មានចំណូលមធ្យមដែលត្រូវការសណ្ឋាគារបែបទំនើបមានមុខងារនិងសេវាកម្មតាមស្តង់ដារសណ្ឋារគារអន្តរជាតិ នេះយើងយោងតាមការឲ្យដឹងពីអ្នកជំនាញក្នុងវិស័យសណ្ឋាគារនិងបដិសណ្ឋារកិច្ច។
យោងតាមការឲ្យដឹងដដែលពី ឯកឧត្តម ថោង ខុន ក្នុងឱកាសនៃការបើកសម្ពោធខ្សែភាពយន្ត«ពន្លកស្នេហ៍រីកលើដីកម្ពុជា»ដែលផលិតដោយក្រុមហ៊ុន Prince Real Estates ក្នុងឆ្នាំ២០១៨ កម្ពុជានឹងទទួលបានភ្ញៀវអន្តរជាតិប្រមាណ ៦,២ លាននាក់ និងនៅឆ្នាំ២០២០ ប្រមាណជាង ៧លាននាក់ ហើយដល់ឆ្នាំ២០៣០ នឹងទទួលបានទេសចរណ៍អន្តរជាតិប្រមាណ ១៥លាននាក់ និងទេសចរណ៍ជាតិប្រមាណ១៣លាននាក់។ក្នុងនោះដែរ ខេត្តព្រះសីហនុគឺត្រៀបខ្លួនទទួលភ្ញៀវទេសចរណ៍អន្តរជាតិប្រមាណ ២លាននាក់ និងទេសចរណ៍ជាតិប្រមាណ ៣លាននាក់នៅឆ្នាំ២០៣០។
សូមបញ្ជាក់ផងដែរថា បច្ចុប្បន្ននេះ កម្ពុជាមានសណ្ឋាគារប្រមាណជាង ៨០០កន្លែង ដែលស្មើនឹង ៤៦ពាន់បន្ទប់ (ក្នុងនោះសណ្ឋាគារប្រណីិតមានប្រមាណជាង ២ម៉ឺនបន្ទប់) ដោយឡែកក្នុងនោះខេត្តព្រះសីហនុមាន សណ្ឋាគារ ៦៩កន្លែង ដែលស្មើនឹងជាង ៤ពាន់បន្ទប់ (សណ្ឋាគារប្រណីតមានប្រមាណជាង ១០០០បន្ទប់)។