ក្រសួងចុះពិនិត្យការគ្រប់គ្រងស្ថានីយប្រព្រឹត្តកម្មទឹកកខ្វក់ខេត្តកំពត ដើម្បីគាំទ្រចីរភាពបរិស្ថាន និងពង្រឹងសក្តានុពលទេសចរណ៍តំបន់ឆ្នេរ
ការគ្រប់គ្រងសំណល់រាវ និងការការពារបរិស្ថានតាមតំបន់ឆ្នេរសមុទ្របានក្លាយជាអាទិភាពដ៏សំខាន់សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា ក្នុងការកសាងទីក្រុងស្អាត និងលើកកម្ពស់សក្តានុពលទេសចរណ៍ឱ្យមានភាពប្រកួតប្រជែងនៅក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍។ នៅក្នុងឱកាសចុះបំពេញទស្សនកិច្ច ឯកឧត្តម ប៉េង ពោធិ៍នា រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានអញ្ជើញដឹកនាំប្រតិភូជាន់ខ្ពស់ ចុះពិនិត្យវឌ្ឍនភាពការងារដោយផ្ទាល់នៅស្ថានីយប្រព្រឹត្តកម្មទឹកកខ្វក់ខេត្តកំពត។ ទស្សនកិច្ចនេះធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងសិក្សា និងវាយតម្លៃលើការអនុវត្តប្រតិបត្តិការ ព្រមទាំងការថែទាំប្រព័ន្ធទឹកកខ្វក់ និងប្រព័ន្ធលូ បន្ទាប់ពីគម្រោងត្រូវបានបិទបញ្ចប់ជាផ្លូវការ ដើម្បីធានានិរន្តរភាពនៃការផ្តល់សេវាសុខុមាលភាព អនាម័យ និងការការពារបរិស្ថានជូនប្រជាពលរដ្ឋ។
គម្រោងសាងសង់ប្រព័ន្ធលូ និងស្ថានីយប្រព្រឹត្តកម្មទឹកកខ្វក់ក្រុងកំពតនេះ គឺជាសមិទ្ធផលហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដ៏សំខាន់មួយ ដែលបានចំណាយថវិកាវិនិយោគសរុបប្រមាណ ២០លានដុល្លារអាមេរិក ក្រោមឥណទានសម្បទានពីធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី ADB។ ដំណើរការសាងសង់បានចាប់ផ្ដើមពីថ្ងៃទី២៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៩ និងបានដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការកាលពីថ្ងៃទី១៥ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣ ក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តម ប៉េង ពោធិ៍នា។ តាមលក្ខណៈបច្ចេកទេស ស្ថានីយប្រព្រឹត្តកម្មទឹកកខ្វក់នេះសង់លើផ្ទៃដីទំហំ ៩,៨៤ ហិកតា ដោយគ្របដណ្តប់លើផ្ទៃដីប្រមូលទឹកកខ្វក់សរុប ៣៩៥,៧២ ហិកតា នៅក្នុងសង្កាត់ចំនួន ៤ នៃក្រុងកំពត។ ស្ថានីយនេះមានសមត្ថភាពច្រោះ និងប្រព្រឹត្តកម្មទឹកកខ្វក់បានចំនួន ៣.៣៦០ ម៉ែត្រគូប ក្នុងមួយថ្ងៃ ព្រមទាំងបំពាក់ប្រព័ន្ធរំដោះទឹកភ្លៀងដែលមានសមត្ថភាពបូមប្រមាណ ១៨០ ម៉ែត្រគូប ក្នុងមួយម៉ោង ដើម្បីការពារការជនលិចក្នុងក្រុង។
ការវិនិយោគលើប្រព័ន្ធប្រព្រឹត្តកម្មទឹកកខ្វក់នៅក្រុងកំពត ធ្វើឡើងស្របពេលដែលទីក្រុងទេសចរណ៍តំបន់ឆ្នេរក្នុងប្រជាជាតិអាស៊ាន កំពុងបង្កើនការយកចិត្តទុកដាក់លើការគ្រប់គ្រងទឹកកខ្វក់ ដើម្បីការពារប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីសមុទ្រ និងបង្កើនទំនុកចិត្តដល់ភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិ។ ការគ្រប់គ្រង និងថែទាំប្រព័ន្ធលូប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពនៅកំពត នឹងជួយកាត់បន្ថយការបង្ហូរទឹកកខ្វក់ចូលក្នុងព្រែក និងសមុទ្រ ដែលជាកាតាលីករជួយឱ្យខេត្តកំពតរក្សាបាននូវភាពស្រស់ស្អាតផ្នែកធម្មជាតិ និងទាក់ទាញលំហូរវិនិយោគផ្នែកសេវាកម្មទេសចរណ៍ និងបដិសណ្ឋារកិច្ច។