វឌ្ឍនភាពការងារជំហានទី៣ សម្រេចបានជាង ៧០% ខណៈកម្ពុជាពង្រីកហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសេវាសាធារណៈដើម្បីគាំទ្រដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចយ៉ាងរហ័ស
ការដ្ឋានសាងសង់រោងចក្រផលិតទឹកស្អាតបាក់ខែង ជំហានទី៣ បានឈានដល់សមិទ្ធផលដ៏សំខាន់មួយទៀត ដោយបច្ចុប្បន្នគម្រោងនេះត្រូវបានបញ្ជាក់ថាសម្រេចការងារបានជាង ៧០%ហើយ។ ការពង្រីកហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនេះ នឹងដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការលើកកម្ពស់សមត្ថភាពចែកចាយទឹកស្អាតនៅក្នុងរាជធានី ព្រមទាំងធានាបាននូវស្ថិរភាពនៃការប្រើប្រាស់ទឹកស្អាតរយៈពេលវែងសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋរាប់សែននាក់។
វឌ្ឍនភាពនៃការសាងសង់នេះ ត្រូវបានពិនិត្យមើលផ្ទាល់ក្នុងអំឡុងពេលចុះត្រួតពិនិត្យការដ្ឋានជាក់ស្តែង កាលពីថ្ងៃទី១៥ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៦ ដោយឯកឧត្តម ហែម វណ្ណឌី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍។ ក្នុងឱកាសដឹកនាំគណៈប្រតិភូជាន់ខ្ពស់ចុះពិនិត្យទីតាំងខាងលើ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីបានគូសបញ្ជាក់ពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការផ្តល់អាទិភាពលើការអភិវឌ្ឍសេវាសាធារណៈឱ្យបានរឹងមាំ ដើម្បីដើរឱ្យទាន់សន្ទុះនៃការរីកចម្រើនរបស់ទីក្រុង។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ហែម វណ្ណឌី បានបង្ហើបឱ្យដឹងថា គម្រោងជំហានទី៣ នេះ សម្រេចការសាងសង់បានប្រមាណ ៧២% ហើយ និងត្រូវបានកំណត់កាលវិភាគជាផ្លូវការក្នុងការបញ្ចប់ដើម្បីដាក់ឱ្យដំណើរការពេញលេញនៅក្នុងត្រីមាសទី២ ឆ្នាំ២០២៧។ នៅពេលដាក់ឱ្យដំណើរការ ទីតាំងពង្រីកបន្ថែមនេះ នឹងជួយពង្រឹងការផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាតជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋដែលរស់នៅទូទាំងរាជធានីភ្នំពេញ និងតំបន់ជុំវិញក្រុង ក្នុងន័យចូលរួមចំណែកដោយផ្ទាល់ដល់ការលើកកម្ពស់គុណភាពជីវិត និងគាំទ្រដល់សកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ចក្នុងស្រុក។
តាមរយៈការរៀបចំប្លង់វិស្វកម្មជាលក្ខណៈទ្រង់ទ្រាយធំបន្ថែមលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលមានស្រាប់ រោងចក្រផលិតទឹកស្អាតបាក់ខែង ជំហានទី៣ នឹងផ្តល់សមត្ថភាពផលិតទឹកស្អាតបន្ថែមរហូតដល់ ១៩៥.០០០ ម៉ែត្រគូបក្នុងមួយថ្ងៃ។ ការពង្រីកវិសាលភាពនេះ នឹងធានាថា រដ្ឋាករទឹកស្អាតស្វយ័តក្រុងភ្នំពេញ អាចឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការប្រើប្រាស់ទឹកស្អាតរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ និងវិស័យពាណិជ្ជកម្មដែលកំពុងកើនឡើងជាលំដាប់ ព្រមទាំងជួយកាត់បន្ថយបញ្ហាកង្វះខាតទឹកស្អាតទៅតាមរដូវកាលផងដែរ។
សមិទ្ធផលដ៏ធំធេងនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញនេះ បានឆ្លុះបញ្ចាំងពីសន្ទុះនៃការរីកចម្រើនយ៉ាងខ្លាំងក្លានៃសេវាសាធារណៈនៅតាមបណ្តាខេត្តទូទាំងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដែលបង្ហាញពីការបង្កើនល្បឿននៃការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរបស់ជាតិ។ ជាក់ស្តែង កាលពីប៉ុន្មានសប្តាហ៍មុន ពោលគឺនៅថ្ងៃទី៣០ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៦ ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ បានដាក់សម្ពោធឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនូវប្រព័ន្ធផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាតថ្មីមួយនៅក្នុងខេត្តបាត់ដំបង ដែលមានតម្លៃ ៣១,៧៧ លានដុល្លារអាមេរិក។ ដោយបំពាក់នូវសមត្ថភាពបូមទឹកឆៅចំនួន ៥៥.០០០ ម៉ែត្រគូបក្នុងមួយថ្ងៃ និងសមត្ថភាពចម្រោះទឹកស្អាតបាន ៥០.០០០ ម៉ែត្រគូបក្នុងមួយថ្ងៃ ទីតាំងនៅក្នុងខេត្តបាត់ដំបងនេះ គឺជាតំណាងឱ្យកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងស្របគ្នារបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការធ្វើវិមជ្ឈការក្របខ័ណ្ឌសេវាសាធារណៈដែលមានសមត្ថភាពខ្ពស់។
ការវិនិយោគលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធពហុតំបន់ទាំងនេះ គឺជាឧបករណ៍គន្លឹះក្នុងការសម្រេចឱ្យបាននូវគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាពចុងក្រោយរបស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ យោងតាមទិន្នន័យថ្មីៗពីក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ អត្រាគ្របដណ្តប់នៃសេវាផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាតកម្រិតមូលដ្ឋាននៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា បានកើនឡើងដល់ជិត ៩០% គិតត្រឹមដំណាច់ឆ្នាំ២០២៥ ខណៈដែលសេវាផ្គត់ផ្គង់ទឹកដែលគ្រប់គ្រងប្រកបដោយសុវត្ថិភាពសម្រេចបាន ២៥%។ ជាមួយនឹងការអភិវឌ្ឍទីក្រុងខ្នាតធំ ដូចជាគម្រោងបាក់ខែង ជំហានទី៣ ដែលកំពុងវឌ្ឍនភាពយ៉ាងឆាប់រហ័ស រួមផ្សំជាមួយនឹងសមិទ្ធផលនៅតាមបណ្តាខេត្ត ប្រទេសកម្ពុជានៅតែបន្តដើរលើផ្លូវយ៉ាងរឹងមាំឆ្ពោះទៅរកការសម្រេចបាននូវគោលដៅគ្របដណ្តប់សេវាទឹកស្អាត និងអនាម័យឱ្យបាន ១០០% ជាសកលត្រឹមឆ្នាំ២០៣០។ (អានបន្ថែម)