សម្តេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា នៅតាមតំបន់ទេសចរណ៍ធម្មជាតិ មិនគួរមានការអភិវឌ្ឍ​គម្រោងលំនៅដ្ឋាន ឬអគារខ្ពស់ៗទេ ដោយសម្តេចបានស្នើឱ្យអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានពិនិត្យឱ្យបានល្អិតល្អន់ចំពោះគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ដែលស្នើដោយវិស័យឯកជន។​
ថ្លែងក្នុងពិធីបើកពិធីបុណ្យទន្លេលើកទី៩ នាថ្ងៃទី២២ មីនា ឆ្នាំ២០២៥ នៅក្នុងខេត្តតាកែវ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី បានលើកឡើងថា រាជរដ្ឋាភិបាលនឹងមិនអនុញ្ញាតឲ្យមានក្រុមហ៊ុនណាមកអភិវឌ្ឍគម្រោងក្នុងតំបន់ទេសចរណ៍ធម្មជាតិ រហូតប៉ះពាល់ដល់ប្រជាពលរដ្ឋឡើយ។
សម្តេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានថ្លែងយ៉ាងដូច្នេះថា៖ «កុំ Copy។ ឃើញកន្លែងហ្នឹងតំបន់ភ្នំល្អ ទៅ Copy យកមកម៉ូឌែលពី កំពង់សោម ឬរាជធានីភ្នំពេញ ទៅធ្វើអគារ ២០ជាន់ នៅលើហ្នឹង បាត់អស់ហើយ។ គេអត់ចង់ទៅភ្នំមួយហ្នឹង ដែលមានសុទ្ធតែបុរី ពេញលើហ្នឹងទេ។ គេចង់ទៅកន្លែងណាដែលមានលក្ខណៈសាមញ្ញៗ»។
សម្តេចបវរធិបតី បានថ្លែងទៀតថា ប្រសិនបើធ្វើជារីសត សុំឱ្យធ្វើជាទម្រង់នៃស្ថាបត្យកម្ម ស្របតាមស្ថានភាពភូមិសាស្ត្រ ចំណុចនេះជាចំណុចសំខាន់បញ្ជាក់ពីភាពទាក់ទាញនៃមូលដ្ឋានទេសចរណ៍ធម្មជាតិទេសចរណ៍តាមគោលដៅទេសចរណ៍នីមួយៗ។
ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល បានស្នើឱ្យក្រសួង ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ ផ្ដល់កិច្ចសហការឱ្យបានល្អ ផ្ដល់ជាប្រយោជន៍ជូនពលរដ្ឋមូលដ្ឋាន និងជួយឱ្យសហគមន៍អភិវឌ្ឍន៍វិស័យទេសចរណ៍ឱ្យអស់លទ្ធភាពសិន មុននឹងផ្ដល់សិទ្ធិឱ្យក្រុមហ៊ុនឯកជន ឬវិស័យឯកជន វិនិយោគនៅតាមតំបន់ធម្មជាតិទាំងនោះ។